Mart Ayında Gökyüzü (2019)

2019 yılının gökyüzü olaylarını incelemeye bu aydan başlıyoruz! Mart ayı gökyüzü tutkunları için biraz sakin geçecek. Bazı gezegenler maalesef gözleme pek uygun olmayacak ve heyecan verici meteor yağmurları bu ay gökyüzünde görünmeyecek. Gelin şimdi ayrıntılı bir inceleme yapalım.

Ay 6 Mart’ta yeniay, 14 Mart’ta ilkdördün, 21 Mart’ta Dolunay ve 28 Mart’ta sondördün evresinde olacaktır. 4 Mart’ta yere en uzak konumunda ve 19 Mart’ta en yakın konumunda bulunacaktır.
Merkür ayın 23’üne kadar Balık Takımyıldızında bulunacak, sonrasında Kova Takımyıldızına geçecektir. Kadiri 0.1-0.9 arasında değişecektir.
Venüs ise bugün ayın birinden sonra Oğlak Takımyıldızında olacaktır. Saat 5.5’dan sonra doğacaktır.
Ayın başlarında Koç Takımyıldızında olan Mars, ayın sonuna doğru Boğa takımyıldızına geçecektir. Sabahları 9.5’da doğduğu için gözlemlenmesi mümkün olmayacak fakat Güneş battıktan sonra kısa bir süre gözlemlenebilecektir.
Jüpiter ay boyunca Güneş’in batısındaki Yılancı Takımyıldızında bulunacak ve gece 3.5 gibi doğacaktır. Güneş doğana kadar 2.1 kadir parlaklığyla gözlenebilecektir.
Satürn ay boyunca Güneş’in batısındaki Yay Takımyıldızında olacak ve 0.6 kadirle parlayacaktır. 04.30 gibi doğacak ve Jüpiter gibi Güneş’in doğuşuna kadar gözlemlenebilecektir.

 

Uranüs Güneş’in doğusundaki Koç Takımyıldızında 5.90’lık kadiriyle Güneş battıktan sonra gözlemlenebilecektir.
Neptün ay boyunca Güneş’in kuzeyinde yer alan Kova Takımyıldızında bulunacak ve ülkemizden gözlemlenemeyecektir.

20 Mart’ta ekinoks gerçekleşecektir. 29 Mart’ta da Ay ile Satürn yakın konumda olacak ve dolayısıyla Satürn gözlemi biraz zorlaşacaktır.

 

Hatice İrem NALÇAK

Ankara Astronomi Topluluğu

KAYNAKLAR: http://rasathane.ankara.edu.tr/?page_id=18094

 

Author: Murat Sana

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir