Celestron CL 22056-K PowerSeeker 114AZ İncelemesi

Bu video serimizde Celestronun CL 22056-K PowerSeeker 114AZ modelinin kurulumunu gerçekleştireceğiz.

Marka: Celestron

Model: 114AZ National Park Foundation

Tür: Aynalı (Newtonian)

Kundak: Alt-Azimuth

 

Kutu açılımını yaptığımız Celestron’un genellikle 10-15 yaş arası çocuklara hitaben ürettiği 114AZ National Park Foundation modeli, her teleskopta olduğu gibi üç ana bölümden oluşmaktadır.

İlk olarak tripod ile başlarsak, iç içe geçmeli alüminyum bacaklardan oluşan tripod teleskopu taşıyabilecek kapasitededir. Ancak bu tür tripodlar rüzgârlı havalardan çok fazla etkilenmekte ve en hafif rüzgârda bile teleskopun titremesine sebep olmaktadır. Bu da gözlem kalitesini düşürmektedir. Biraz daha ağır, hava şartlarına daha dirençli bir tripodun tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Tripod, göz merceklerinizi takabileceğiniz bir mercek tepsisi bulundurmaktadır.

İkinci sırada tripodun üzerine bir vida ile tutturduğumuz kundak bulunmakta. Kundağın türü bir Alt-AZ (alt-azimuth) modelidir. Yani teleskobu sadece aşağı, yukarı, sağa ve sola hareket ettirebildiğimiz bir kundak türüdür. Kundağı, bu yönlerde elimizle çok hafif güç uyguladığımızda bile hareket edip gücü kestiğimiz yerde sabit kalacak şekilde, çok hassas ayarlamamız gerekmektedir. Bunun için de bağlantı vidalarını ne çok sıkmalı ne de çok gevşek bırakmalıyız. Böyle bir ayarlama yapmadığımızda gök nesnelerini bulmada ve takip etmede kısacası teleskobu kullanmakta çok zorlanacağızdır. Teleskobun kundağı otomatik takip için herhangi bir motor montajına uygun değildir.

Üçüncü sırada teleskobumuzun kendisi yani tüp dediğimiz kısım bulunmakta. Tüpün malzeme kalitesi gayet tatminkâr. İçinde bulunan birincil aynanın çapı 114mm’dir. Bir filtre ile Güneş üzerindeki kara lekeleri, Ay’ın kraterlerini, Jüpiter’in fırtına çizgilerini, Satürn’ü ve halkalarını, Venüs’ün evrelerini, Orion Bulutsusu’nu, Andromeda Galaksisi’ni ve daha başka gök nesnelerini gözleyebilecek yeterlilikte aynaya sahip bir teleskoptur. Teleskobun odak uzaklığı 900mm’dir. Kullanıcı kitlesine göre yüksek odaklı bir teleskoptur. Teleskopların odak uzaklıklarının büyütme güçleri ile doğru orantılı olduğunu düşünürsek bu teleskop ile gök nesnelerinin yeterince büyük görebileceğimiz anlamını çıkarabiliriz.

Teleskop ile 20mm, 4mm göz mercekleri ile 2x Barlow lens gelmektedir. 20 mm ile daha geniş bir açıyı gözlemleyebileceğimiz için gök nesnelerini bulurken mutlaka 20mm’lik merceği kullanınız. Mümkünse odağı daha yüksek mercekler kullanmanızı tavsiye ederim. Tabiki gök nesnelerini ilk bulacağımızda bulucu dürbünden faydalanmalı ve bulucu dürbün ayarını mutlaka gündüzden yapmalıyız. 2x Barlow lens ise teleskobun büyütme gücünü 2 kat arttıracaktır. Özellikle gezegen gözlemlerinde çok işinize yarayacaktır.

Celestron 114AZ National Park Foundation, içeriğinde gelen kundağı ile derin uzay astro fotoğrafçılığına uygun bir teleskop değildir. Sadece uzun pozlamaya çok fazla ihtiyaç duyulmadığı için Güneş, Ay ve gezegenlerin fotoğrafları çekilebilir. Uzun pozlamalar için optik tüpü, bilgisayar donanımlı takip sistemi olan bir ekvatoryal kundağa monte etmeniz gerekecektir.

Teleskobu ilk kullanımlarınızda büyük ihtimalle başarısızlıklar yaşayacaksınızdır. Ama bu sizi yıldırmamalı ve teleskobu tanıdıkça daha iyi kullanabileceğinizi unutmamalısınız. Gökyüzünüz hep açık olsun…

Author: Nazım Mustul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir