GSO 10″ RC Optik Tüp ve Skywatcher EQ-8 PRO Montür İncelemesi

Yeni Bir Sayfa…

Uzun zamandır, gerek iş durumu gerekse astrofotoğrafçılıktan uzaklaştığımdan dolayı sayfamı güncelleyememiştim. İşte şimdi özür mahiyetinde, bir ürün incelemesi ile kendimi affettirmek isterim.

Bir zamandır, Meade’in LX80 montürü ile takip konusunda sorun yaşıyordum. Özellikle uzun pozlamalar yapma hevesim tüm gözlemlerde boşa çıkıyordu. Ayrıca elimdeki LXD75 SCT optik tüpü de büyütme isteğim vardı.

Önce, optik tüpü, GSO Marka 10” kapalı tip RC (Ritchey-Cheriten) optik tüp ile değiştirdim. Bu değişim teknik olarak odak oranını düşürmekle kalmadı, ışık hassasiyetini de artırdı.

Optik tüpten sonra, bu tüpü tüm aksesuarlarla birlikte taşıyabilecek (biraz da ileriye dönük) bir montür araştırmasına giriştim. Sevgili dostum ve değerli astrofotoğrafçı Murat Sana ile birlikte SkyWatcher EQ8-Pro modeli üzerinde karar kıldık. İşte inceleyeceğimiz ürünler, RC optik tüp ve EQ8 kundak olacak.

GSO 10” RC OPTİK TÜP

Gerçekten, 8” SCT ile karşılaştırınca devasa bir tüp. Metal gövdeli ve keskinliği arttırıcı Baffle’lar içeren tüp, istenilirse çok daha hafif olan karbon tüp ile değiştirilebilir. Söylemeliyim ki kutusu ile birlikte, arabanın arka koltuğuna sığmayacak kadar büyük ve yaklaşık 20 kg’lık hacimsel ağırlığı ile, tekerlekli bir taşıyıcı kullanmanızı gerektirecek kadar ağır. Bunun yanısıra, optik aksamı fotoğraflama için çok uygun. Hiçbir refrakte optik kısım içermeyen tüpün, birincil ve ikincil ayna hassasiyetleri yapılan testlerde de oldukça yüksek çıkmış. Bu noktada, tipin on kısmında örümcek ayakları ile tutturulan ikincil aynanın, açıklığın %40’ını kapattığını söylemem gerek. Bu sebeple, fotoğraf harici kullanımlarda biraz zayıf kalabiliyor.

Tüpün ve birincil aynanın ısısını düşürecek ve tozları uzaklaştıracak 3 adet minik fan, tüpün arka kısmına, odaklayıcının çevresine simetrik yerleştirilmiş. Fanların, çok büyük bir etkisi olduğunu söylemek biraz zor. Hatta, fotoğraflama sırasında türbülans yaratacağından kapatılması yerinde olacaktır.

Tüpün focuser’sız ağırlığı 15,7 kg kadar. Üst ve altında 2” Losmandy stili dovetail ile birlikte gelmekte. Ben crayford tipi monorail 3” focuser ile birlikte aldım. Bunları da ekleyince sanırım 18 kg kadar oluyor.

Gelelim optik aksamına… GSO tüp, 2000 mm odak uzaklığına 254 mm ağız açıklığına (çapa) sahip. Bu durumda fotoğrafçılık için pek de fena sayılmayacak f/8 odak oranına sahip oluyoruz. Optik aksamın SCT’lerdeki küresel aynalar yerine Hyperbolik aynalardan oluşması ile hataları çok daha azaltmışlar. Tabii SCT’lerde karşılaşılan ön camın buğulanması gibi dew problemleri de RC tüplerde minimumda görünüyor. Yine aksamda sadece ayna olduğundan color abberation da bulunmamakta. Açık bir sistem olduğundan, ısı değişimlerinden de minimal etkilenmekte. Benim gibi DSLR kullanıcıları için APS-C büyüklüğünde sensörler için, düzeltici (Field flattener) ihtiyacı da bulunmamakta.

Bu artıları yanısıra, SCT ve newtonianlara göre biraz daha zahmetli bir kolimasyon ayarı olması (aslında daha kolay olduğu iddia ediliyor!), ikincil aynanın %40 gibi büyük bir alanı kaplaması (birincil aynaya engel) dezavantajları olarak sayılabilir. Söylememliyim ki, tüp geldiğinde kolimasyon sıkıntısı çekeceğimi düşünmüştüm. Ancak, fabrikadan gelene kadar kolimasyon ayarında bir bozukluk olmaması beni çok sevindirdi.

İşte diğer teknik verileri:

Specifications:

Type of telescope : Ritchey Crétien

Color: white / black

Tube material: Aluminium

Aperture: 254 mm

Focal ratio: f/8

Secondary diameter: 112 mm

Obstruction: 44 %

Focal length: 2000 mm

Mirror material: Quarz

Coating: 99 % dielectric

Resolution: 0.45″

Limit value: 13.8″

Max. useful visual power: 500 x

Backfocus: 110 mm

Illuminated field:30 mm (60 mm with optional corrector)

Focuser: 3″ Monorail Focuser with 1:10 Micro Focusing

Connection to eyepiece: 2″ and 1 1/4″ with Adapter

Tube diameter / Length: 294 mm / 735 mm

Tube weight: 34.6 lb

Included accessories: Adapter to 2″ and 1 1/4″, Losmandy Style Dovetail

Eyepiece adapter: to 2″ and 1 1/4″

 

 

SKYWATCHER EQ8 PRO MONTÜR

50 kg taşıma kapasitesi ile tam bir canavar. Ancak sürekli kamplara giden ve mobil gözlem yapan biriyseniz, incelemeyi dikkatle okuyun. Zira, gözlemevi sınıfında bir kundak olduğundan, ekipmanları ile birlikte 80 kg’ı bulan ağırlığı ile sürekli taşıyabileceğiniz bir ekipman olmaktan uzakta (tabii eğer vinç sahibi değilseniz!)

​ 

Durun hemen korkmayın, kaliteli ve parasını sonuna kadar hak eden bir kundaktan bahsediyorum. Baştan başlayayım: EQ8, özel bir hardcase içerisinde geliyor. Kutu, gerçekten sağlam ve montürü çok iyi koruyor. Kutunun içerisinde Syn-Scan kontrolörü (el kumandası) ve gerekli tüm kablolarla birlikte, ayarlamalar için alyanlar, anahtarlar ve kullanım kılavuzu da bulunmakta.

EQ8’in polar dürbünü, kundağın eksenlerinden birinin üzerinde değil ve ayrı olarak geliyor. “L” biçiminde bir braket ile montüre bağlanıyor. Ben bu aparat yerine “Polemaster” kullanarak polar ayarı yapmaktayım. O yüzden kullanmıyorum.

Kurulum: Ağırlıkları yüzünden biraz yorucu olabilen kuruluma sahip. Tripod (31 kg) ayaklarını, ayaklarının altına pedleri koyarak ve yatay dengeleyici ile dengeleyerek kolayca kurabilirsiniz. Ayakları vidalar ile sabitledikten sonra, pilyeyi istediğiniz yüksekliğe getirerek sıkıştırıyorsunuz. Montürü (28 kg) yerine yerleştirip, Alt ve AZ vidalarını sabitlemeden, karşı ağırlık barını (2,5 kg) ve karşı ağırlıkları (her biri 11 Kg) taktıktan sonra, RA ve DEC dengelemelerini yapıyorsunuz. Adaptürünüzü ve el kumandanızı taktıktan sonra el kumandasından kuruluş yönergelerini izleyerek kolaylıkla kurulumu bitiriyorsunuz.

Öne çıkan Özellikleri: EQ8, GEM tipi kundaklar içerisinde birkaç özelliği ile öne çıkmakta. Bunlardan bazıları şöyle:

  • 50 kg taşıma kapasitesi

  • Süper yumuşak Periyodik Hata Eğrisi

  • Kalıcı PEC (Periyodik hata düzeltme) Ayarı

  • Sessiz motorlar

  • Düşük backlash (dişli geritepme)

  • Snap arabirimi ile DSLR bağlantısı

  • Otomatik home position

  • Freedom Find özelliği ile kumandadan veya mekanik olarak pozisyonu bozsanız bile aligment’ın bozulmamasını sağlayan çifte encoder

  • Yüksek dişli sayısı ile yüksek takip kalitesi

 

Son Yorumlar:

Gelelim EQ8 ile ilgili son düşüncelerimize…

Birincisi, daha önce de dediğim gibi observatory class bir kundak. Ayarlarını doğru yaptığınızda tıkır tıkır saat gibi çalışıyor. ASCOM sürücüleri ile bilgisayardan direkt kontrol etmek de mümkün. Ağırlığı ile de orantılı olarak oldukça rijit, çevresel koşullardan pek etkilenmiyor. Yine ağırlığı ve cüssesi yüzünden 2 kişi ile kurulum çok daha rahat yapılabiliyor. Guide kamera kullanmadan yaklaşık 1 dakikalık hassas takip yapabiliyor. Yüksek worm dişlisi oranı ile kılavuz sistem ile birlikte mükemmel takibi yakalamanıza olanak sağlıyor. Kısacası montür aynı yukarıda incelediğim TC optik tüp gibi, harcadığınız parayı sonuna kadar hak ediyor. İşte Eylül 1,2 ve 3’te ilk ışık gözlemlerimizde Gölbaşı’ndan yaptığımız çekimlerin bazıları. Hiçbir ekstra ekipman, filtre ve dönüştürücü takılı değil. Ayrıca Flat frame kalibrasyonu yapılmamış bazı resimler:

 

 

 

Author: Özgür Cengiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir