Meade LPI-G Kamera İncelemesi

Bu yazımızda Meade’in giriş seviyesi astronomi kamerası olarak satışa sunduğu LPI-G Color modelini inceleyeceğiz. Kameranın renkli ve monochrome olmak üzere iki versiyonu satışa sunulmakla beraber distribütör firma tarafından inceleme için gönderilen renkli versiyonuna kısaca göz atalım:

Kamerada 1280 x 960 çözünürlükte çalışan AR-130 CMOS sensör kullanılmış. 3.75 mikron kare piksel boyutuna sahip olan sensör nisbeten düşük pixel boyutuyla  özellikle Ay, Güneş ve gezegen çekimleri için gayet iyi performans sergliliyor. OSC (one-shot-clor) sensör, sahip olduğu boyutu ile yaklaşık 6mm gözmerceği ile elde edebileceğiniz görüş alanını sunuyor.

Arka tarafta bulunan ST-4 portu ise kameranın ayrıca autoguider olarak kullanılmasına izin veriyor. Çoğu kamerada artık standart olarak sunulan bu özellik Meade tarafından unutulmamış. Driverlarını kurduğunuz takdirde PHD uygulamasıyla sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Kamera USB 2.0 baglantısıyla kutudan çıkan kablo aracılığıyla bilgisayara bağlanıyor ve aktarım hızı gayet tatminkar. 1280*960 çözünürlükte saniyede 28 kare ile görüntüleme yapılabiliyor.

Kutunun içerisinden kamera, ST-4 autoguider kablosu, USB 2.0 bağlantı kablosu (2 metre) , Meade Sky Capture  yazılım CD’si, 1.25″ bağlantı aparatı çıkıyor. Kamera çoğu gözmerceğinin uyumlu olduğu 1.25″ arabiriminden teleskoplara direkt olarak bağlanabiliyor.

Kameranın boyutları gerçekten çok ufak. Çok hafif olan kamerayı (yaklaşık 140 gram) herhangi bir denge ya da taşıma sorunu  olmadan çoğu kundakla ve focuserla rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kamera ile gelen Meade Sky Capture yazılımı bir çok özellik içeriyor. Yazılım genel olarak kullanım açısından çok pratik ve sade tasarlanmış. Gelişmiş özellikleri, kayıt modülünün zenginliği ve Türkçe desteğinin de olması kullanıcının başka herhangi bir yazılıma ihtiyaç duymaksızın kamerayı kullanmasına olanak sağlıyor.  Dilerseniz kamerayı Maxim DL, PHD, FireCapture ve Sharpcap gibi bir çok yazılımla da kullanabiliyorsunuz.

Yazılımla gökyüzü objelerinin tek kare olarak gröüntüsünü çekebileceğiniz gibi videoya kaydedebilir ya da yine video modunda binlerce kare oluşturabilirsiniz. Kamera, programın içerisinden yapılan ayarlara anlık olarak çok hızlı bir şekilde tepki veriyor. Ayrıca RAW formatında kayıt da yapabilen kamera ile çektiğiniz görüntüleri diğer görüntü işleme yazılımları ile rahat bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Yazılım sensörden kaynaklanan BIAS gürültüsünü otomatik olarak ayıkladığı gibi video modunda çektiğiniz görüntüleri istfilerken bulanık olan ya da düşük kalitedeki görüntüleri kendisi eleyerek ve en iyi durumdaki kareleri kendi otomatik istfileyip kullanıcıya fazla iş bırakmıyor.

Üretici tarafından kamera ile çekilmiş bir kaç fotoğraf aşağıda yer almakla birlikte en kısa zamanda kamera ile yapacağım çekimlere ilişkin videoları ve kareleri ekleyeceğim.

Sonuç olarak MEADE LPI-G özellikleri ve boyutları dikkate alındığında gayet tatminkar bir performans sunuyor ve özellikle sensör ve piksel boyutu ile Ay, Güneş ve gezegen çekimleri için çok uygun bir kamera olarak karşımıza çıkıyor.

Author: Murat Sana

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir