Pegasus Astro Ultimate Powerbox ve Focuser İncelemesi

Bu yazımızda Yunanistan menşeili Pegasus Astro firması tarafından üretilen Ultimate Powerbox güç kaynağı ve focuser ürünlerini inceleyeceğiz.

Astrofotoğrafçıların en büyük sorunlarından biri, kullanılan ekipmanların sayısının artmasıyla birlikte doğru orantılı olarak artan güç ihtiyacını karşılamaktır. Aynı zamanda teleskoptan sarkan kablolarkundağın hareketi ile birlikte teleskop bileşenlerine takılıp kopabileceği gibi bağlantı portlarına hatta kundağın motor veya dişli sistemine zarar verebilir.

Ortalama bir astrofotoğraf ekipmanında güç ihtiyacı duyulan CCD/DSLR kamera, kılavuz sistemi, focuser, rotator, dew heater gibi bileşenlerin tek tek ayrı adaptörle beslenmesi teorikte mümkün olsa da sahada gece kablo karmaşası nedeniyle sorun yaşamanız an meselesi.

Pegasus Astro firması amatör iki astronom tarafından yönetilen ve doğrudan astrofotoğrafçıların ihtiyaçlarına göre ürünlerini şekillendiren bir firma. Firma son zamanlarda tasarım ve işlevsellik olarak çok başarılı ürünleri peş peşe piyasaya sürüyor. Öncelikle firmanın amiral gemisi olarak tanımlayabileceğimiz Ultimate Powerbox ürününe göz atalım:

Cihazın fiyatı 599$. Farklı satıcılarda farklı fiyatlara bulabilirsiniz. Firma kendisi doğrudan ürünü satmıyor. Yetkili satıcılardan birinden tedarik etmeniz gerekiyor.

Üründe 6 adet USB 2.0 giriş, sıcaklık sensörü girişi, focuser girişi, 4 x 12V çıkış, dew heaterlar için 2 adet PWM çıkış bulunuyor. Cihazın ağırlığı yaklaşık 400 gram civarında ve boyutları da 4 adet CD kutusunu üst üste koyduğunuz zaman elde edeceğiniz büyüklük kadar. Opsiyonel olarak vixen veya losmandy dovetail’e bağlayabileceğiniz bir aparatı da yaklaşık 35 dolara da satın alabiliyorsunuz.

Ürünle birlikte ortam sensörü de veriliyor. Bu sensörle yazılımla bulunduğunuz ortamın sıcaklık ve nem değerlerini görebildiğiniz gibi çiy noktasını da yazılım otomatik olarak hesaplıyor ve AUTO DEW seçeneği ile ortamdaki bağıl nem miktarına göre dew heaterlarınızı otomatik olarak çalıştırıyor ve uygun voltajı veriyor.

Kutudan ayrıca 4 adet bir metrelik  2.5mm x 2.1mm DC güç kablosu, cihazı bilgisayara bağlamak için kaliteli bir USB kablosu, 2 metrelik 10 amper sigorta bulunan çakmak soketi kablosu çıkıyor. Cihaz oldukça güzel kutulanmış bir şekilde elimize ulaştı ve kargo sürecinde de herhangi bir sıkıntı yaşamadık.

Cihazın güzel bir özelliği de 12 volt çıkışlarının isimlerini yazılım üzerinden değiştirilebilmesi. Böylelikle hangi ekipmanın ne kadar güç tükettiğini kontrol edebilir, yanlış ekipmanın gücünü kapatma riskini de ortadan kaldırabilirsiniz. Cihaz ayrıca sisteminizin çektiği toplam akım miktarını da anlık olarak size gösteriyor.

Cihazın montajını teleskobunuza opsiyonel olarak satılan braketlerle yapabileceğiniz gibi sağlam bir çift taraflı bant veya temin edebileceğiniz velcro bantlarıyla da yapabilirsiniz. Cihaz çok hafif olduğu için kundağa kolaylıkla sabitlenebiliyor ve hafifliği nedeniyle takip performansınızı olumsuz etkilemiyor.

Kendi kullandığım sistemde cihazı 12 volt – 10 Amper değerlere sahip bir adaptörle besledim ve bugüne kadar herhangi bir olumsuzluk yaşamadım. Ayrıca kutudan çıkan çakmak soketi kablosu ile aküden veya MEade LXPS benzeri güç kaynaklarıyla da sorunsuzca kullanabilirsiniz. Cihazın voltaj regülasyonu ve kısa devre koruması bulunduğu için ekipmanlarınızı gözünüz kapalı emanet edebileceğiniz bir güç kaynağı olduğunu söyleyebilirim.

Cihazı ATIK CCD – Optec Rotator – QHY Polemaster – QHY Autoguider – 2 Adet Dew Heater – Pegasus Focuser ile birlikte sorunsuz bir şekilde çalıştırdık. Kullandığım kundak 12volt ile çalışmadığı için powerbox ile kullanma şansımız olmadı ancak Orion Atlas ve benzeri kundakları da cihazdan rahatlıkla besleyebilirsiniz.

Cihazın yazılımında ayrıca belirlediğiniz zamanda yine belirlediğiniz çıkışları kapatmasına olanak sağlayan bir modül de bulunuyor. Örneğin belli bir saate kundağın, kameranın veya ısıtıcı bantların gücünü tamamen kesebilirsiniz.

Yazılımda gördüğüm en büyük sıkıntı sağ üst köşedeki çarpıya tıkladığınız zaman yazılımın tamamen kapanması. Zira Sequence Generator veya benzeri bir program kullanıyorsanız yazılım kapandığı anda cihazların ASCOM bağlantısı kesildiği için sıkıntı yaşayabilirsiniz. (Güncelleme: Üretici firma kullanıcı geri dönüşümüz doğrultusunda bu özelliği son sürüme ekledi)

Diğer bir sorun da İngilizce dışında bir işletim sistemi kullandığınız zaman cihazın yazılımı ASCOM arabirimine sıcaklık değerlerini hatalı gönderiyor. Örneğin 18.2 derece olan ortam sıcaklığı ASCOM platformuna 182 derece olarak bildiriliyor. Bunun yarattığı en büyük sorun da sıcaklığa göre yapılan otomatik odak ayarında sıcaklığın yanlış bildirilmesinden dolayı sık sık sistemin otomatik odak ayarını çalıştırması olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin her 3 derecede bir otomatik odak yapılacak şekilde bir odaklama ayarınız varsa sıcaklık 18.5 dereceden 18.2 dereceye düştüğünde sistem bunu  185 dereceden 182 dereceye bir düşüş olarak algılıyor ve tekrar odaklama yapmaya başlıyor. (Güncelleme: Bu sorun da son firmware ile düzeltildi.)

Yazılımda dikkat çeken diğer bir detay ise ortam sıcaklığını, nem miktarını, toplam tüketimi anlık olarak grafiksel olarak da takip edebiliyorsunuz.

YENİ VERSİYON

Ultimate Powerbox v2

2019 Mart ayı itibariyle ürünün kullanıcı geribildirimleri doğrultusunda ikinci versiyonu piyasa sürüldü. Bu versiyonda göze çarpan en büyük değişiklikler USB 3.0 desteği, fazladan 1 adet daha dew heater çıkışı, USB 3.1 portu, değiştirilmiş güç giriş portu, yazılımdan usb portlarının açıp kapatılması olarak belirtilebilir.

 • 4 x 12V Smart Outputs,
 • 3 x PWM duty cycle channels for your Dew Heaters or Flatpanel / Fans
 • a USB3.1  SuperSpeed, 5 Gbit/s Industrial Grade Powered Hub that includes 4 x USB3.1 and 2 x USB2 available ports (6 USB ports in total)
 • a Unipolar / Bipolar Stepper Motor Controller
 • a Variable / Regulated Output of 3Amps
 • a 12V / always ON Output
 • Environmental & Power readings

SONUÇ:

Ultimate Power Box ürünü astrofotoğrafçılık için tüm ihtiyacınızı karşılayacak komple bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor ve piyasada bu kalitede herhangi bir rakibi bulunmayan ürün fiyat olarak pahalı görünse de ürünü uzun süre kullanacağınız ve tüm hassas ekipmanınızı gönül rahatlığıyla emanet edeceğiniz göz önünde bulundurulduğunda fiyatını fazlasıyla hak ediyor. Üretici firma gerek yazılım desteği ve gerekse yedek parça konusunda tatminkar bir destek veriyor. Bu nedenlerle eğer kablo salatasından kurtulmak istiyorsanız öncelikli olarak tercih edebileceğiniz bir ürün diyebiliriz.

 

PEGASUS ASTRO MOTOR FOCUS KIT

Firmanın aynı zamanda UPB ile tamamen uyumlu olarak piyasaya sürdüğü motor focus kiti olan ürün adım başına 0,06 derece gibi yüksek bir hassasiyetle  yaklaşık 6 kg ağırlık taşıyacak şekilde ASCOM üzerinden odaklama yapmanıza izin veriyor. Ürün çok şık şekilde tasarlanmış ve büyükçe bir coupler ile odaklayıcınızın şaftında doğrudan bağlanıyor.

Motor focus kitini üzerinde sabit aralıklarla açılmış boşluklardan focuserın uygun olan herhangi bir vida boşluğuna rahatlıkla sabitleyebiliyorsunuz. Aluminyumdan üretilmiş braket oldukça sağlam ve dört adet vida ile stepper motoru tutuyor. Kullanılan büyük coupler doğrudan focuser’ınızın shaftına 3 adet alyan vida ile bağlanıyor. SGP ile yaptığımız denemelerde Meade 130mm APO üzerinde yer alan dual speed focuser ile başarılı bir şekilde çalıştırabildik ve backlash miktarı oldukça düşük. Bu da coupler’ın fazla esnemediğini ve cihazın içindeki dişlilerin hassas dizayn edildiğini ve arasında fazla boşluk olmadığını gösteriyor. Ürün firmanın konsepti doğrultusunda tek renk olarak üretiliyor. Yaklaşık 4 aylık kullanım süreci boyunca braket üzerindeki foron boya oldukça iyi ve çizilme/soyulma yapmadı.

Cihaz RJ45 konnektörle powerbox un focuser girişine doğrudan bağlanıyor. Ürünün belli başlı özellikleri şu şekilde:

Step Angle (Deg) 7.5 / 120  = 0.0625
Gear Ratio 1:120
Phases 4 (Unipolar Motor)
Voltage 12V DC
Current (A) 0.27
Pull-in Rate (PPS) 400
Pull-in Torque (N.cm) 60 (100pps)
Weight Stepper Motor, Universal L Shaped Adapter & Motor Coupler weight in total 250g

 

Firmanın web sayfasında da belirtildiği gibi aşağıdaki optik tüplerle tamamen uyumlu olduğu görülüyor:

 • Orion Optics UK default focuser
 • GSO (RC focuser)
 • Takahashi (FSQ106)
 • Moonlite (2”, 2.5”)
 • Baader (Steel track)
 • Synta Focuser Refractors
 • Altair Astro (2”, 2.5”, 3”)
 • Starlight Focusers (2”, 2.5”, 3”)

 

SONUÇ :

Pegasus Astro Motor Focus Kit eğer UPB ile birlikte kullanacaksanız sorunsuz bir komple çözüm olarak karşımıza çıkıyor ve gerek hassasiyeti gerekse yük taşıma kapasitesiyle ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacak bir ürün. Ürünün kullanıcı dostu tasarımı ve kolay montajı sayesinde her türlü sistemde sorunsuzca kullanacağınız bir motor focus kit olarak tercih edilebilir.

Author: Murat Sana

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir